1M/2M/3M/4M/5M Black Buckle Tie-Down Belt Cargo Straps for Car Motorcycle Bike with Metal Buckle Tow Rope Strong Ratchet Belt
Description:
250 KG working load capacity & high-density weaving high quality polyester webbing fibers. They're very durable & won't fray for long-lasting performance
Moving refrigerator, washer, dryer, strapping cargo, anchor points, hooks, trailer management, bungees, ratchet tie downs, cambuckles, securing motorcycle, ATV, 4 wheeler, bicycle, battle ropes.
At 1M/2M/3M/4M/5M long, a perfect length for vehicles of various sizes. you're working with the perfect length to efficiently tie down large or small equipment.
Choose the right length for your needs.
Package Contents:
1 Pcs 1M / 2M / 3M / 4M / 5M





| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 in |
| Brand Name | NONE |
| Origin | Mainland China |
| High-concerned chemical | None |
| Material | Zinc iron buckle + ribbon |
| Item Type | Tensioning Belts |
| Maximum Weight Recommendation | 250kg |
| Material Type | Nylon |
| Minimum Weight Recommendation | 100kg |
| straps | ratchet belt |
| ratchet tie down straps | tie down strap |
| tie down strap motorcycle | tie down straps with hook |
| tie down strap lashing strap | Tension Rope |
| Tensioning Belts | Car Tension rope |
| Spring Cable | motorcycle Tension Rop |
| motorcycle Tensioning Belts | cargo strap |
| Product Team | YP20201104005 |
| Choice | yes |
| semi_Choice | yes |












Reviews
There are no reviews yet.